Prep Cross Country PREP CROSS COUNTRY: Cold Springs boys, girls sweep Kudzu Invitational; Bearcats, Lady Bearcats grab 2nd; Thompson snags first, Chambers 2nd | The Cullman Tribune

Prep Cross Country

PREP CROSS COUNTRY: Cold Springs boys, girls sweep Kudzu Invitational; Bearcats, Lady Bearcats grab 2nd; Thompson snags first, Chambers 2nd

Cullman’s boys took second place during Saturday morning’s Cold Springs Kudzu Hills Invitational. (Photo courtesy of Ed Huddleston)

COLD SPRINGS – The Cold Springs boys’ and girls’ cross-country squads claimed first place in the small school division at the Cold Springs Kudzu Hills Invitational over the weekend, while Cullman’s boys and girls each took home second-place finishes in the large school division. Cold Springs’ boys posted 66 points, finishing just ahead of Altamont, and the Lady Eagles finished with 65 points to edge out Saint James for first place. In the large school boys’ division, Cullman and James Clemens separated themselves from the rest of the pack, but the Bearcats finished just behind the Jets with 61 points. The Lady Bearcats finished in second place as well, coming in behind Lawrence County with 47 points.

Cullman’s Will Thompson snagged the top spot in the boys’ 5,000 meter, while Holly Pond’s Camilla Chambers notched a second-place finish in the girls’ event.

Cold Springs Girls’ 5,000 Meter Individual Results

4th – Reagan Parris. 21:50.48

5th – Ava Akridge. 21:50.96

14th – Ashleigh White. 23:21.28

20th – Alyssa Jackson. 23:55.74

25th – Emma Hancock. 24:07.50

29th – Sadie Terry. 24:09.96

35th – Allison White. 24:34.21

58th – Emma Collett. 26:59.16

Cold Springs Boys’ 5,000 Meter Individual Results

9th – Cole Akridge. 17:53.11

10th – Jonathan Collett. 18:01.93

12th – Seth Walker. 18:07.54

16th – Aaron Spurger. 18:34.30

19th – Hunter Calvert. 18:50.54

22nd – Trentan Williams. 19:17.64

28th - Will Grimmett. 19:26.83

60th – Slade Johnson. 21:09.34

61st – Jayden Allred. 21:10.41

63rd – Brody Belcher. 21:16.98

82nd – Cameron Nunn. 23:26.62

87th – Justin Caffee. 23:36.76

96th – Noah Crandall. 24:20.25

112th – Grey Johnson. 26:30.84

117th – Argin Dooley. 27:23.91

118th – Kaiden Graves. 27:26.38

Cullman Girls’ 5,000 Meter Run Individual Results

8th – Jennifer Aviles. 21:55.62

9th – Bernarda Tizapa. 22:04.11

12th – Ivy Edge. 22:08.87

14th – Della Kelly. 22:09.87

21st – Tess Heaton. 23:00.13

70th – Diana Garcia. 26:43.59

74th – Joshlyn Hudson. 27:06.97

Cullman Boys’ 5,000 Meter Individual Results

1st – Will Thompson. 16:43.31

4th – Jackson Tucker. 17:15.58

10th – Adam Mangum. 17:39.40

15th – Edgar Medina. 17:53.55

31st – Walker Huddleston. 18:56.19

36th – Nicholas Wood. 19:13.58

75th – Jackson Griffith. 20:32.65

108th – Ethan Jankens. 21:50.86

124th – Reid Huddleston. 22:14.44

Holly Pond Girls’ 5,000 Meter Individual Results

2nd – Camilla Chambers. 20:34.99

21st – Abigail Kusz. 23:59.49

41st – Madison Frnka. 25:19.75

46th – Emma Grace Daniel. 26:11.71

54th – Maritza Ramon. 26:44.67

89th – Korey Butler. 30:01.12

Holly Pond Boys’ 5,000 Meter Individual Results

29th – Parker Sellers. 19:29.64

32nd – Zackery Reynolds. 19:43.46

37th – Christopher Putman. 20:05.87

68th – Seth Self. 21:50.62

77th – Andy Light. 22:59.69

80th – Caleb Partain. 23:16.14

90th – Hunter Farr. 23:51.39

97th – Austin Marsh. 24:27.11

122nd – Charlie Huddleston. 28:04.02

131st – Caleb Knedlik. 37:29.51

Hanceville Girls’ 5,000 Meter Individual Results

11th – Malia Howell. 23:04.15

Hanceville Boys’ 5,000 Meter Individual Results

52nd – Ion Patrum. 20:50.56

79th – Noah Frasier. 23:13.03

Vinemont Girls’ 5,000 Meter Individual Results

11th – Malia Howell. 23:04.15

Vinemont Boys’ 5,000 Meter Individual Results

40th – Will Rhodes. 20:21.92

94th – Daniel Flores. 24:15.75

Meek Girls 5000 Meter Individual Results

60th – McKinli Sandlin. 27:11.86

77th – Jaycey Bowling. 28:38.63

94th – Hannah Taylor. 30:57.98

Meek Boys 5000 Meter Individual Results

124th – Ory Frith. 29:27.22

125th – Aaron Farmer. 30:06.93

Good Hope Girls 5000 Meter Individual Results

6th – Bijou Phillips. 21:30.09

81st – Isabella Edgeworth. 27:55.26

110th – Alexus Buckelew. 34:14.92

Good Hope Boys 5000 Meter Individual Results

110th – Margarito Prado. 21:56.42

West Point Boys 5000 Meter Individual Results

98th – Nick Overton. 21:19.48

165th – Bailey Richey. 24:37.30

191st – Devon Singleton. 29:21.09

Copyright 2018 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.