Prep Track and Field Track & Field Sectionals: Day 1 results for 1A-3A, Section 4 | CullmanSense

Prep Track and Field

Track & Field Sectionals: Day 1 results for 1A-3A, Section 4

CORNER - Cold Springs, St. Bernard and Holly Pond are involved in the Alabama High School Athletic Association (AHSAA) track and field sectionals at Corner High School. Each is competing in Section 4 of their respective classifications. Their goal is to qualify this weekend, so they can be a part of the state championships for Class 2A & 3A next weekend at Cullman High School's Oliver Woodard Stadium.

This will be the third consecutive year the smaller schools in the state will battle for supremacy at one of the most recognized track facilities the AHSAA has to offer.

Through the first round on Friday, the following have qualified for the state meet.

2A Girls 1,600-meter:
1. Ivy Edge - St. Bernard 5:47.29
2. Leahrose Mami - St. Bernard 5:54.82
4. Katelyn Cowie - St. Bernard 6:04.12
5. Brooke Crider - Cold Springs 6:06.42

2A Girls 4 X 800-relay:
1. St. Bernard 11:02.49
2. Cold Springs 11:34.20

2A Girls Triple Jump:
3. Jaden Edge - St. Bernard 29-11.75
4. Audrey McMikens - Cold Springs 29-09.75
5. Lilly McSpadden - Cold Springs 29-02

2A Girls Javelin:
1. Savanna Taylor - Cold Springs 108-07

2A 400-meter dash:
2. Mason Harris - Cold Springs 53.04
4. Jalen Lee - St. Bernard 54.70

2A 1,600-meter run:
1. Casey Guthery - St. Bernard 4:37.49
2. Jared Stanley - Cold Springs 4:37.96
3. Andrew Sweeney - St. Bernard 4:42.67
4. C.J. Lang - Cold Springs 4:56.38

2A 4 X 100-relay:
2. Cold Springs 45.38

2A 4 X 800-relay:
1. St. Bernard 8:54.03
2. Cold Springs 9:18.74

2A Long Jump:
1. Dominic Paulter - St. Bernard 21-03.75
3. Blake Wood - Cold Springs 20-03.
5. Cayde Elliott - Cold Springs 19-02.50 

2A Shot Put:
2. Brian McAnnally - Cold Springs 42-03.

Through 6 events - 2A Girls:
1. Falkville 53
2. St. Bernard 44
3. Cold Springs 32

Through 6 events - 2A:
1. Cold Springs 62
2. Sheffield 47
3. St. Bernard 45

3A Girls 400-meter dash:
5. Haley Higginbotham - Holly Pond 1:11.79

3A Girls 1,600-meter run:
4. Camilla Chambers - Holly Pond 5:59.86

3A Girls 4 X 100-relay:
1. Holly Pond 57.44

3A Girls 4 X 800-relay:
2. Holly Pond 12:19.06

3A Girls High Jump:
3. Kirsten Campbell - Holly Pond 4-06

3A Girls Long Jump:
3. Destiny Woodard - Holly Pond 14-05
4. Ashlyn Holderfield - Holly Pond 13-10.50

3A Girls Shot Put:
5. Vanessa Orona - Holly Pond 23-05

3A Girls Javelin:
3. Vanessa Orona - Holly Pond 75-09

3A 400-meter dash:
4. Todd Schwab - Holly Pond 53.89

3A 1,600-meter run:
4. Zachary Reynolds - Holly Pond 5:21.27

3A 4 X 100-relay:
3. Holly Pond 50.62

3A 4 X 800-relay:
3. Holly Pond 10:17.85

3A Pole Vault:
3. Mason May - Holly Pond 9-00
4. Romey Suryono - Holly Pond 8-06

3A Triple Jump:
2. Mason May - Holly Pond 40-08
3. Todd Schwab - Holly Pond 37-07.75

3A Shot Put:
1. Matt Cahoon - Holly Pond 47-09.25

3A Discus:
1. Matt Cahoon - Holly Pond 173-02
2. Kyler Chaney - Holly Pond 120-09

3A Javelin:
1. Matt Cahoon - Holly Pond 156-11

Through 8 events - 3A Girls:
1. J.B. Pennington 73
2. American Christian 70
3. Holly Pond 68.5

Through 9 events - 3A:
1. American Christian 116
2. Holly Pond 89
3. J.B. Pennington 69
 

Copyright 2017 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.