Prep Track and Field Bearcats take 1st, Lady Bearcats 2nd in Cullman Track Classic | CullmanSense

Prep Track and Field

Bearcats take 1st, Lady Bearcats 2nd in Cullman Track Classic

stock image

CULLMAN - Cullman utilized greatness in running and field events Friday to take home one championship and claim a runner-up in the other for the 5A-7A division during the Cullman Track Classic at Oliver Woodard Stadium.

The Bearcats won three field events and two running events that set the tone for them to score 158 points and run away from second place competitor Oxford who had 103 points.

Guntersville was third, followed by Hartselle, Austin and Arab with West Point taking seventh place in the event, scoring 39 points.

The Cullman girls got a late surge to move into second place, passing Arab and compiling 93 points through 17 events.

Arab dropped to third with 80 points while Fort Payne ran to the title with 138 points on the day.

Here are the results of the 5A-7A division from the Cullman Track Classic:

4 X 800-relay (G):
Cullman 3rd - 11:44.48. Kendall Adkison, Jennifer Aviles, Mattie Green, Alexandria Holt

4 X 800-relay:
Cullman 2nd - 8:43.79. Tucker Adkison, Joey Franklin, Abraham Gonzalez, Edgar Medina

4 X 100-relay:
Cullman 6th - 47.74. Devin Christensen, Will Kress, Drew Morton, Colton Smith.

4 X 400-relay (G):
Cullman 3rd - 4:36.92. Ashleyn Cook, Kaitlin Cook, Callie Hollingsworth, Raigan Pittman.

110-hurdles (G):
Taylor Eady - West Point 1st 16.22
Sadie Junkins - West Point 4th 17.76
Kate Davis Heatherly - Cullman 6th 19.72
Ashleyn Cook - Cullman 7th 20.34

110-hurdles:
Hunter Appling - West Point 1st 14.37
Will Kress - Cullman 5th 16.92
Cesar Arroyo - West Point 8th 17.31

1,600-meter run:
Tucker Adkison - Cullman 4th 4:46.16
Abraham Gonzalez - Cullman 5th 4:57.10
Edgar Medina - Cullman 8th 5:01.07

High jump:
Colton Smith - Cullman 1st 6-00

High jump (G):
Caroline Hollingsworth - Cullman 1st 5-00

Triple jump (G):
Taylor Eady - West Point 1st 34-09
Lexi Daily - Cullman 2nd 33-06
Caroline Hollingsworth - Cullman 5th 31-07
Emily Klair Brown - Cullman 7th 31-03

Shot put (G):
Raigan Canter - Cullman 4th 30-01
Lorin Zehr - Fairview 8th 29-00

Shot put:
Tanner Jackson - Cullman 1st 48-02
Austin Elrod - Cullman 2nd 46-11

Pole vault (G):
Carol Ann Braswell - Cullman 1st 9-06
Anna Franklin - Cullman 2nd 9-06
Tiffany Lodge - Fairview 5th 7-00
Sydney Waldrep - Cullman 6th 7-00

400-meter:
Joey Franklin - Cullman 4th 53.25
Will Kress - Cullman 5th 53.40
Zeke Ratliff - Cullman 8th 39-03

100-meter:
Hunter Appling - West Point 4th 11.37

800-meter: 
Joey Franklin - Cullman 1st 2:03.61

300-hurdles (G):
Taylor Eady - West Point 3rd 50.12

Triple jump:
Colton Smith - Cullman 2nd 40-02.50
Grant Howard - Fairview 7th 38-09.50

Javelin:
Brennon James - Cullman 3rd 146-00

3,200-meter:
Joey Franklin - Cullman 1st 10:01.07
Jackson Tucker - Cullman 4th 10:28.73
Eli Wilhite - Cullman 5th 10:37.27

Discus:
Austin Elrod - Cullman 1st 159-09
Tucker Jackson - Cullman 2nd 154-04
Jake Ratliff - Cullman 6th 108-04
 
The 1A-4A division is scheduled to begin at 9 a.m. Saturday at Woodard Stadium with 28 teams entered including Cold Springs, Good Hope, Holly Pond, Hanceville, St. Bernard and Vinemont from the local area.
 

Copyright 2017 Humble Roots, LLC. All Rights Reserved.